Лавр благородний - вічнозелений субтропічний кущ, листя і плоди якого, являються класичною пряністю.
Це культове дерево, його в першу чергу пов’язують з Давньою Грецією, з міфологічним образом античного бога Аполлона, який був символом чоловічої краси.
В Греції лавровими листками прикрашали домівку, щоб освіжити приміщення. В матраци підкладали лаврові гілочки, щоб снилися віщі сни.
Існувало повір’я, що лавр врятовує від блискавки. Так, відомий факт, що римський імператор Тиберіус під час грому надягав лавровий вінок і заповзав під ліжко.
Лавр вважали священним деревом, його вінками прикрашали голови переможців у Давній Греції. Багато тисячоліть ця традиція зберігалася і в інших країнах, наприклад в Англії.
Від слова «лавр» виникло слово «лауреат» - «увінчаний лаврами».
Як не дивно, але призначення лаврового листа довгий час було дещо іншим, порівнюючи із сучасним споживанням. Він застосовувався для ароматизації води, яка призначалася для омивання рук перед їжею. В 1 столітті н.е. його почали використовувати в якості пряності (листя і чорно-сині плоди). В кулінарії з ним готували десерти, пудинги, додавали його в варені яблука, запечені фіги, інжир. В Європу лавр прийшов спочатку в якості лікувального засобу, але дуже швидко завоював звання як пряність.
В Росію лавр попав 25 століть тому. Греки привезли його в Крим разом з інжиром, кипарисом, маслинами і виноградом. Росте до теперішнього часу в країнах з приморським кліматом: в Греції, Терції, Албанії, Словенії, Франції, Іспанії, Португалії, Гватемалі в Криму на Чорноморському узбережжі. Італія більше за інших вирощує і експортує дану пряність.
Має інші назви: лавр звичайний, лавр духмяний.
Хімічний склад. Лікувальні властивості.
Цінність лаврового листа бездоганна, так як він вміщує ефірне масло (4,5%), цінеол, оцтову, валеріанову, капронову кислоту. В листі присутній пінен, гераніол, евгенол. В листочках присутній пінне, гераніол, евгенол.
В плодах і листі містяться дубильні речовини, гіркоти.
Його використовують для лікування хронічного холециститу, жовчокам'яної хвороби. Відвари з лаврового листя покращують травлення, збуджують апетит, сприятливо впливають на органи. Із листків, плодів і квітів отримують ефірне масло для харчової промисловості. Частково використовують в парфумерній промисловості і миловарінні.