Чебрець (Чебрець) - напівчагарник сімейства ясноткових, з сильно ароматним, пряним запахом.
Чебрець був відомий в Древній Греції і Древньому Римі (солдати купалися у воді, настояній на чебрецю, щоб набратися сил). Тоді ж його вирощували і використовували як прянощі. Єгиптяни використовували його замість парфумів, а також застосовували при бальзамуванні померлих.
В XI столітті завдяки монахам-бенедиктинцям чебрець поширився в Європі.
Росте чебрець в північній і середній смузі європейської частини Росії, Білорусії, Вірменії, частково на Уралі, в Сибіру і Казахстані, в Криму, по окраїнах соснових борів. У Південній Європі зустрічається в дикому вигляді.
Інші назви: Чебрець повзучий, Чебрець боровий, Богородская трава, Чабрик, Гайбур, Щебрік, Чобр, Цебрик, Богородська трава, Чепчик.
Хімічний склад. Лікувальні властивості.
Трава чебрецю містить ефірну олію, в якій найбільше тимолу (20-40%), а також є цимол, борнеол, ліналрол, пінен і ін.. Наявність тимолу та інших компонентів ставить траву чебрецю в ряд бактерицидних. Допомагає переварюванню жирних продуктів. Його використовують у народній медицині для заспокоєння нервів, для полоскання горла, при коклюші і бронхітах і т. д. Вважають, що відвари чебрецю розчиняють слиз при бронхіальній астмі.
Смакові якості. Застосування.
Чебрець має приємний сильний запах, гострий, сильно пряний з гіркуватим смаком.
Чебрець входить до складу суміші приправ, відомої як «прованські трави». Він покращує смак, аромат, дає гірчинку. Залишається однією з провідних прянощів в Пекарській справі. Покращує запах і смак овочевих страв, особливо з картоплі і капусти. Можна сказати, просто необхідний при готуванні жирних смажених страв: смаженого на салі картоплі, свинини, баранини, м'ясних паштетів (зі свинини), смаженої риби, свинячої печінки. Їм приправляють домашню птицю (гуска, качка), дичину, страви з субпродуктів. Чебрець поєднується зі стравами з яєць, сирами. Незаперечна його популярність при копченні продуктів, ніяка пряність більше не підкреслює смак супу з сочевиці, гороху і квасолі, як тим'ян. У свіжому і сушеному вигляді чебрець використовують при засолюванні огірків, помідорів, патисонів.
Якщо перекласти ним одяг у шафі, він відлякує міль.