Петрушка – пряно-ароматична рослина, яка яка ставитися до сімейства зонтичних, відома ще в Стародавній Греції. Її батьківщиною вважають країни Середземномор'я, де в першу чергу вона використовувалася як пряність.
Культивуються на даний момент два її різновиди: коренева і листова. Майже до середньовіччя петрушку використовували, в основному, як пряність. Потім її стали використовувати не тільки для поліпшення смаку, але і як лікарську рослину.
В культурі зараз дві її різновидності: коренева і листкова. Майже до середньовіччя петрушку вживали, в основному, як пряність. Потім її стали використовувати не тільки для покращення смаку, але і як лікарську рослину.
Корінь петрушки має жовтувато-білий колір, тому його іноді називають «білим корінням». Він має солодкуватий смакй і приємний ароматй, який пояснюється наявністю в ньому ефірних олій.
Петрушка багата вітамінами А, В, С та іншими, а також мінеральними, солями заліза, кальцію, фосфору. Вітамінів більше міститься в зелені, тому її радять при авітамінозі, анемії. Вона містить ефірне масло (0,1%) жовтуватого кольору з характерним запахом, глікозид. Популярний засіб проти малярії. Відвари насіння використовують як сечогінний засіб, а листками петрушки лікують рани, укуси, наколи. Петрушка сприятливо впливає на роботу шлунку і багатьох інших органів. Петрушку використовують у домашній косметиці для відбілювання шкіри (із соком лимону), виведення ластовиння. Подрібненим насінням петрушки лікують облисіння, втираючи його в шкіру голови.
Корінь петрушки підвищує функцію статевих залоз у чоловіків, використовується при захворюваннях передміхурової залози.
Від петрушки походить приємний аромат, вона має солодкуватий пряний і трохи гіркуватий смак, обумовлений наявністю ефірної олії. Серед пряних овочів займає по праву передове місце, її можна додавати практично в усі страви, крім солодких. Листя використовують у свіжому, в'яленому і сушеному вигляді.
Молоде листя кладуть в салати, використовують в якості самостійної закуски або, як компонент гарніру, додають в овочеві, рибні та м'ясні страви, пряні супи, соуси, окрошку. Присмачують петрушкою другі страви із птиці, дичини, яєць, крупи; ароматизують нею страви із субпродуктів.
Петрушку використовують при консервації томатів, огірків, патисонів, кабачків, баклажанів, приготуванні томатних соусів та іншої домашньої продукції тривалого зберігання.
У промисловості корінь петрушки - один з основних компонентів сухих пряних сумішей, які застосовують для приготування супових концентратів. Її використовують в рибоконсервній промисловості, при виробництві кетчупів і т. д.
Сушену петрушку в якості прянощів додають в усі страви по 0,3-0,5 г на порцію, свіжу зелень - 3 ~ 5 м. Щоб зберегти вітаміни, зелень петрушки кладуть у готові страви перед подачею на стіл. Корінь рослини додають на початку приготування страви.