Сода харчова, гідрокарбонат натрію - білий кристалічний порошок, була винайдена французьким хіміком Лебланком в кінці 18 століття. Відкриття було засекречено багато років. І тільки винайдення бельгійським вченим Е.Сольве в середині 19 століття другого способу її отримання сприяло інтенсивному впровадженню соди в першу чергу в кондитерську справу. Спочатку Франція і Німеччина використовували соду як технологічну добавку для розпушування тіста з метою збільшення його об’єму, покращення якості. Сода робить тісто м’яким, пишним, легко засвоюваним. З кінця 19 початку 20 століття соду стали використовувати і інші країни, в тому числі і Росія.
Отримання соди промисловим шляхом розкрило широкі можливості в приготуванні багатьох видів сучасної кондитерської продукції в європейських країнах.
Як і древні єгиптяни, які отримували природну соду із озерних вод методом випарювання, люди використовували і інші властивості соди. Вона має нейтралізуючі властивості, використовується в медичній практиці для лікування гастритів з підвищеною кислотністю. Здатна знищувати мікробів, використовується як дезинфікуючий засіб: соду застосовують для інгаляцій, полоскань, очищення шкіри.
Сода - необхідний повсякденний помічник на кухні для миття посуду, тари для консервування, деяких плодів і ягід перед сушкою .Вона здатна нейтралізувати і знищувати запахи.
Помилково думати, що сода – спеція тільки для кондитерської справи. Народи інших країн використовують її в м’ясних стравах, напоях, солодощах і т.д. Для кондитерських і інших цілей соду кладуть по рецептам, зазвичай це досить невеликі дози. Зберігають її в герметичній тарі, набирають сухим предметом.