Мускатник - це високе дерево пірамідальної форми з дуже густою кроною. Цвіте це дерево цілий рік ясно-жовтими ароматними квітками. Плід мускатника зовні нагадує абрикос, всередині якого знаходиться мускатний горіх. Правда, пряністю горіх, стає не відразу, а лише пройшовши спеціальну обробку. Мускат славиться витонченим, але сильним, проникаючим ароматом, тому при поводженні з ним краще дотримуватися помірності. Батьківщина цієї пряності - Молуккські острови та острови моря Банда. У культурі мускатний горіх вирощують в Індонезії, Індії, Шрі-Ланці, Гренаді і в Африці.
Натураліст Пліній писав у своїх працях, що завдяки арабським купцям європейці довідалися про нього в 6 столітті. А вже в 12 на європейському континенті не було жодної країни, яка б не відчувала в ньому потреби. Причому використовували мускат не тільки в якості спеції, але і як освіжувач повітря. Кажуть, перед коронацією Генріха VI для дезінфекції й ароматизації на вулицях палили мускатний горіх і інші прянощі.
Хімічний склад. Лікувальні властивості.
Насіння містить до 15% ефірного масла, що складається на 80% з терпенів. У насіннєвому ядрі міститься жирне масло. У жирі виявлено отруйну речовину наркотичної дії, що відноситься до фенілпропановим дериватів. Вживання у великій кількості шкідливо, існують відомості, що вживання 3-4 подрібнених горіхів надає наркотичну дію.
У мускатному горісі містяться кальцій, магній, фосфор, вітаміни А, B1, B2. Мускатний горіх також має вітрогінні, аналгетичні, антисептичні, спазмолітичні, стимулюючі, тонізуючі, знеболюючі, антиоксидантні властивості. Надмірне скупчення газів, втрата апетиту, хвороби печінки і навіть нетримання сечі - свідчення до регулярного вживання мускатного горіха в розумних кількостях.
Смакові якості. Застосування.
Аромат мускату слабо пряний, смак спочатку слабо-, а пізніше сильно пряний. Мускатний горіх використовують, головним чином, при приготуванні шоколадних виробів, різних солодощів, яблучних рулетів, фруктових тортів, компотів з груш, варення, печених яблук. Крім того, для ароматизації спиртних напоїв і коктейлів, що подаються перед їжею, а також пуншу, гарячого вина, глінтвейну, какао, молочних напоїв і навіть томатного соку. Додають мускатний горіх в супи, м'ясні бульйони, соуси (особливо в томатний), страви з рису, м'яса, овочів і риби, у картопляне пюре, у салати з гороху й овочів (у тому числі, з цвітної і брюссельської капусти, броколі та кабачків , шпинату, цибулі-порей, спаржі, гарбуза).
Мускатний горіх закладають у страву перед закінченням теплової обробки, а в тісто - при замісі.